Čajové konvičky

Čajové konvičky

Pokud si čas od času rádi dopřejete kvalitní čaj nebo si bez něj dokonce nedokážete představit svůj den, pak zbystřete. Přinášíme vám několik rad, jak samotný proces přípravy čaje povznést nad běžnou rutinu a šanci užít si jedinečnou chuť. 

Základů je více – začněte u vody

Voda je pro nás tak běžná, že o ní ani nějak víc nepřemýšlíme. Dojít ke kohoutku a napustit si ji do konvice. Jak snadné. Pokud si chcete vychutnat dokonalou chuť čaje, pak si dejte pozor na příliš tvrdou vodu. Jakmile má vaše voda PH přes 8,5, bohužel už jde právě o tvrdou vodu. V těchto případech uděláte nejlépe, když si vodu doma přefiltrujete. A to ne pouze pro přípravu čaje. 
Řešení v podobě balených vod je vhodné pouze tehdy, když zvolíte vody bez minerálních látek. Jinak bude i čaj cítit po železe. Ideální jsou pramenité vody s neutrální hodnotou PH. 

Teplota vody pro přípravu čaje

Stejně jako PH vody si hlídejte i její teplotu. U kvalitních čajů najdete přímo na obalu informaci o tom, jaká je doporučená teplota vody pro přípravu čaje. Pokud tato informace chybí, pak všeobecně platí, že jakmile přelijete čaj vařící vodou, tak ho tím můžete zničit. Nejvíce citlivé na horkou vodu jsou asi zelené čaje. Ideální teplota pro jejich louhování je 60-80 °C.

Vyhněte se kovu!

Při používání kovových předmětů, ať už konviček, hrníčků, sítek nebo lžiček, dochází ke změně chutě čaje. Ovšem už málokdo si dovede představit přípravu sypaného čaje bez kovového sítka. Řešením mohou být sítka a sáčky přírodního původu. 
Jednou z nejlepších variant pro domácí přípravu čaje je kvalitní litinová čajová konvička. Ta se pyšní hned několika plusy. Asi nejvíce oceníte to, že se litina velmi rychle zahřeje, ale pak následně dlouho drží teplotu. Voda na čaj tak zůstane dlouho teplá. Litina je zároveň bezpečným materiálem, který neobsahuje žádné škodlivé příměsi. Litinové konvice mají navíc i sítko a litinovou podložku na stůl. 

Jak dlouho louhovat čaj?

Zde bohužel stejně jako u teploty vody neexistuje jednotná odpověď. U naprosté většiny čajů najdete doporučený údaj přímo na obalu. Obecnou radou může být to, že čím menší lístky čaje a čím menší dávka, tím je kratší doba louhování. Pokud si chcete připravit čaj silný, nechejte jej louhovat déle. 

Závěrem snad jen pro formu dodejme, že za kvalitní čaje je potřeba si trochu připlatit. Což vám ale mnohonásobně vrátí jejich bohatá chuť. Doufáme, že příprava čaje pro vás bude nyní mnohem příjemnější, a že si celý proces vychutnáte bez zbytečných problémů.