Senioři v kuchyni

Vaření a příprava domácího jídla mohou být důležitou součástí sociálního začlenění a terapie pro seniory.
Příprava jídla vyžaduje plánování, nakupování ingrediencí i aktivní činnost při vlastním vaření. A i v případě, že nemůže tyto činnosti senior vykonávat sám, pomáhají mu, když je vykonává s někým ze svých blízkých, přátel, rodiny, či terapeuta. Je to příjemná činnost, která seniorům poskytne společnost a radost. 

Plánování jídel

Sedět a plánovat jídelníček je skvělý způsob, jak zůstat zaprvé duševně aktivní a zadruhé, jak si zajistit zdravou stravu. Sepsání či nakreslení sedmidenního kalendáře se snídaní, obědem, večeří a svačinami je dobrým začátkem.
Plán by měl začít večeřemi, jako hlavním jídlem dne. Pokud předpokládáte, že vám při přípravě večeře zůstanou nějaké užitečné zbytky, lze je použít pro přípravu dalších jídel dne. Jakmile máte naplánovány večeře, můžete pokračovat snídaní a obědem. Nezapomeňte na svačiny. 
Po vyjasnění všech jídel, můžete začít vytvářet nákupní seznam. Rozepište si zvlášť maso, zeleninu, mléčné výrobky a další suroviny a napište si množství, které budete potřebovat. Pokud budete užívat nějaké speciální vybavení, které nemáte, napište si jej také.

Nakupování ingrediencí

Nakupování může být zábavné a je to i způsob, jak získat užitečný sociálný kontakt a jak se pohybovat. Můžete se domluvit s někým ze svých blízkých, aby vám následně pomohl s nákupem domů. Pokud pro nakupování zvolíte více specializovaných obchodů a ne supermarket, je to více příležitostí k pohybu a komunikaci s lidmi, nemluvě o čerstvějším a kvalitnějším jídle. 

A pojďme vařit!

Pokud vaříte ve společnosti, můžete si dovolit vařit více jídel naráz či na více dní dopředu. Připravená jídla si pak můžete jednotlivě zamrazit, aby zůstala čerstvá a později si je ohřát. 
Pokud máte nějaká omezení a vaříte s terapeutem či ve společnosti, zvolte si takové činnosti, které vás baví a neomezují. Nemusíte stát nutně u sporáku. Stačí když například budete pohodlně sedět a připravovat zeleninu a ovoce. 
Vždy se se svým terapeutem či společností bavte, co a jak chcete dělat a jak se chcete zapojit, co očekáváte. Bude to pro vás příjemnější. 

A co je nejdůležitější? Užijte si zážitek z vaření!

Vědomí, že se sami podílíte na uspokojování vašich potřeb a přípravě vlastních čerstvých, zdravých jídel, je úžasná věc.

A protože jsou senioři zkušení kuchaři a kuchařky, kteří rádi vaří, mohou trochu experimentovat a vyzkoušet něco neobvyklého. Co třeba  omáčku Béarnaise či ztracené vejce. Podívejte se naše video recepty.

Video recept na omáčku Béarnaise

Video recept na ztracené vejce

 

 

 

 

 

 

 

Díky a vařte s námi
Pavel Šmíd, majitel Pánviček.cz

Související produkty