Čištění - péče o nepřilnavé nádobí

Dopřejte svému nádobí péči, kterou si zaslouží
Výrobky nepřehřívejte. Pánev rozehřívejte postupně, protože tak se lépe zachová nepřilnavý účinek povrchu. Při opakovaném přehřívání na vysokém ohni může pánev postupně ztratit nepřilnavý účinek a potraviny se začnou přichytávat. 

Vařit můžete s tukem i bez něj. Pokud chcete smažit na tuku, doporučujeme použít přepuštěné máslo nebo řepkový olej. Tyto oleje mají vysoký obsah nenasycených tuků, díky čemuž jsou pro smažení obzvláště vhodné, protože se na povrchu nepřipalují. Nepoužívejte olej z aerosolových sprejů, protože může zhoršit nepřilnavý povlak výrobku.
V nádobí s nepřilnavým povrchem neskladujte uvařené potraviny ani např. nenakládejte maso. Nádobí je určeno k vaření, a ne ke skladování nespotřebovaného pokrmu. Zejména kyselé potraviny jako rajčata, zelí, cibule apod. nepůsobí na povrch nádobí dobře.

Čištění
Po použití nechte výrobek vychladnout a poté jej umyjte teplou jarovou vodou. Připáleniny způsobené přehřátím nebo zuhelnatěním mastných látek lze odstranit tak, že výrobek naplníte do ¾ vodou, na středním ohni přivedete k pomalému varu, přidáte lžíci mycího prostředku na nádobí, povaříte 15 minut a opláchnete. Poté výrobek umyjte obvyklým způsobem.
Výrobek musí být vždy čistý, než jej odložíte. Pokud neodstraníte všechny zbytky jídla včetně oleje a jiných tuků a budete ho opakovaně používat bez řádného umytí, nepřilnavý efekt se postupem času začne zhoršovat.

I když výrobce uvádí možnost mytí v myčce, doporučujeme Vám umývat nádobí výše popsaným způsobem. Vydrží Vám potom déle. Chemické látky obsažené v přípravcích, které se používají do myčky, snižují životnost nepřilnavého povrchu.