Jak správně grilovat na pánvi?

Výborné steaky nepřipravíte jen na grilu, ale třeba také doma či na chalupě za deště na grilovací pánvi.

Grilování v kuchyni má oproti tomu venkovnímu grilování několik výhod:

  • Je možné grilovat za jakéhokoliv počasí.
  • Nepotřebujete gril, který zabere místo a je poměrně drahý.
  • Nemusíte kupovat dřevěné uhlí či jiné jiné věci, vnitřní grilování je levné. 

Jaká by měla pánev být a co s pokrmem dělat, aby byl co nejlepší?

Základem je masivní materiál

Abyste ale byli s grilováním doma spokojeni stejně jako s tím venku, je potřeba říci, že potřebujete speciální nádobí. Důvod je jednoduchý. Stejně jako musí být dobře rozpálený zahradní gril, tak to platí i pro pánev. Proto se na trhu začaly objevovat grilovací pánve, které jsou těžší a masivnější. Vydrží tak vyšší teploty (většinou se jedná o teploty mezi 180 - 350 °C) a teplo rozvedou rovnoměrně, takže maso bude stejně propečené na okrajích i ve středu.

Vystouplé drážky na dně

Základním materiálem pánví na grilování je hliník, který je jedním z nejlepších vodičů tepla. Povrch je pak často tvořen keramickými nebo minerálními částicemi. Díky tomu se potraviny nebudou přichytávat a připalovat a ke grilování budete potřebovat jen minimum tuku. Samozřejmě díky nepřilnavému povrchu bude i velmi snadná údržba. 

Grilovací pánev odlišuje nejen festovnější materiál, ale i vzhled. Většinou je obdélníkového nebo čtvercového tvaru a především na dně jsou vystouplé drážky, které simulují běžnou grilovací mřížku. Tuk a šťáva z grilovaných pokrmů se tak dostane do žlábků mezi drážky a výpek se jednoudušeji vylévá. Díky drážkovému povrchu se navíc jídlo lépe obrací a má rovněž pěkný grilovaný vzhled a křupavou chuť. 

Hlavně maso nepropichovat

V dnešní době se již griluje nejen maso, ale i zelenina, sýry, pečivo, ovoce... škála je opravdu široká. Doporučuje se pokrmy před grilováním naložit do marinády a především pak při samotném grilování maso nepropichovat, protože by z něj vytekla šťáva. Používejte grilovací kleště.

Steak se připravuje různě propečený. Jestliže preferujete spíše krvavější, méně propečenou variantu, maso bude na dotek měkké, více propečený steak už bude pevnější.