Rádi vám pomůžeme +420 511 119 639 (8:00 - 16:30) / info@panvicky.cz
0Košík
Způsoby doručení
Česká pošta99 Kč
PPL99 Kč
Osobní odběr (Brno, Plzeň, Praha)Zdarma
Doprava zdarma od 899 Kč

Jak správně držet příbor?

Nerezové příbory jsou používány každodenně, přesto je řada lidí stále drží špatně. Sepsali jsme pár jednoduchých pravidel, díky kterým už s příborem nikdy nebudete bojovat. 

Konce příborů – střenky – musí končit v dlaních

Jedním z nejdůležitějších pravidel při stolování je, že konce nerezových příborů se schovají do dlaně a prsty ruky směřují dolů. Tedy žádné držení jako u tužky. Samozřejmostí je, že lžička a nuž patří do pravé ruky, vidlička do levé. Při jedení specifických jídel tomu ale může být jinak. Například při konzumaci těstovin patří vidlička do pravé ruky a lžička do levé. Na salát postačí pouze vidlička a rovněž brambory se krájí boční stranou vidličky a ne nožem. Maso je nejlepší jíst speciálním steakovým příborem. Samozřejmě za každé situaci byste se měli vyhnout šermování s příbory, i když by konverzace u jídla k tomu naváděla. 
Kromě těchto obecných rad lze být ještě konkrétnější u jednotlivých typů jídelních příborů. Takže jak správně držet polévkovou lžíci, vidličku a nůž

Lžíce se nevkládá do úst celá

Lžící držte tak, že si opřete rukojeť o ukazováček a prostředníček a nahoru položte palec. Polévka se nabírá směrem ke strávníkovi a jestliže jsou v talíři větší kusy, krájí se lžící, ne nožem. Správně podle etikety se také polévková lžíce nevkládá do úst úplně celá a zcela vyloučené je srkání. A co s lžící po dojedení polévky? Nechává se v talíři a rukojeť je natočená vpravo. 

Hroty vidličky musí směrovat dolů

Hlavním zásadou při držení vidličky je, že hroty směřují dolů. Právě v tomto Češi chybují nejčastěji. Pokud ale někdy uvidíte někoho, že třeba při konzumaci rizota jí vidličkou s hroty směřujícími nahory, není to společenské faux pas. Za určitých okolností je tento způsob přijatelný, na vidličku se sousta nabírají. 

Nůž se neolizuje ani nedává do pusy

Nůž slouží ke krájení, případně nabírání jídla. V žádném případě ho neolizujte a nevkládajete do úst. Také pozor, aby pořád stejně jako vidlička směroval do talíře a ne proti spolustolovníkům. V případě přerušení jídla se vidlička s nožem kříží, po dojedení se položí do talíře souběžně vedle sebe. 

Jak správně držet příbor


Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.