Jak správně prostřít stůl?

Připravujete slavnostní oběd či večeři a kromě dobrého jídla chcete návštěvu okouzlit i krásně prostřeným stolem? Jenže najednou si připadáte jako Julia Roberts ve slavném filmu Pretty Woman a přemýšlíte, která že vidlička má být blíž nebo dál od talíře?

Klasika dle etikety

Jak správně prostřít stůl

1. Nejlepší je bílý ubrus

Prvním krokem je, že stůl zakryjete ubrusem. Fantazii se meze nekladou, ale pro slavnostní tabuli se doporučuje bílý ubrus maximálně doplněný barevným menším ubrusem, takzvaným napronem. Velký ubrus by měl o zhruba 20 až 30 centimetrů přesahovat hranu stolu. Zvažte, jestli ještě přidáte prostírání pod jednotlivé talíře, stůl má vypadat elegantně a ne přeplácaně. A méně může být v tomto případě více. 

2. Pro každý chod jiný talíř

Na stůl s ubrusem nejprve přijde klubový neboli podkladový talíř. Ten leží na stole po celou dobu slavnostního stolování a postupně se na něj kladou jednotlivé typy talířů – hluboký, mělký a dezertní. Každý chod vyžaduje samostatný talíř. Aby o sebe talíře nedřely, vložte na klubový talíř ubrousek. A jako doplněk na levé straně, v úrovni středu hlavního talíře, má své místo talířek na pečivo. Když už je řeč o pečivu, je potřeba připomenout, že pečivo se neukusuje, ale láme na malé kousky, které se pak vkládají do úst.

3. První příbor je ten nejvzdálenější

Přestože miliony lidí jedí rukama, při slavnostní tabuli tuto „novotu“ nezkoušejte a dejte přednost elegantním příborům. Jejich počet je odvislý od počtu chodů, přičemž platí pravidlo, že vedle sebe by měly ležet maximálně tři kusy příborů.

Pokud budete servírovat tradiční čtyři chody – tedy předkrm, polévku, hlavní chod a dezert – připravte si pro jeden talíř celkem osm kusů příborů. Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíři tak položte větší vidličku na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidličku na předkrm. Na pravou stranu ve směru od talíře pak nachystejte nůž na hlavní chod, polévkovou lžíci a nakonec menší nůž na předkrm. Příbory umisťujte v rovině s dolním okrajem talíře a vzdálenost mezi nimi by měla být zhruba půl centimetru.

Příbory na dezert mají svoje místo nad talířem. Moučníková vidlička směřuje hroty doprava, dezertní lžička přesně opačně, tedy doleva. Posledním kusem příborů je malý nožík na máslo, který položte na malý talířek vlevo. Ostatní druhy, například steakové příbory nebo příbory na ryby, použijte podle potřeby, přičemž opět platí, že nejvzdálenější příbor od talíře se použije jako první. Při našem povídání o stolování je dobré ještě zmínit, že správně podle etikety by se vidlička měla držet vždy hroty směrem dolů.

Doporučit vám můžeme elegantní 24 dílnou sadu Gamma, která bude vyhovat každé slavnostní tabuli i každodennímu stravování.

4. Maximálně tři skleničky

Stejně jako u příborů i při chystání sklenic je potřeba střídmost. Maximálně by u každého talíře měly být tři sklenice, lepší jsou však jen dvě, s tím, že v případě změny pití se sklenice vymění. Sklenice na víno patří ke špičce hlavního nože a za ní má pak své místo sklenice na vodu.

Pro pro výrazná vína s plným tělem a vyzrálá bílá vína můžete použít nádherné sklenice VINOTEQUE MATURO 490ml. Jejich porvch je navržen tak, aby udržoval servírovací teplotu. Doporučená vína pro tuto sklenici jsou například Chardonnay, Riesling, Sauvignon, Chenin Blanc.

5. Nezapomeňte na ubrousek

A prostírání je téměř u konce. Doprostřed stolu ještě dejte dochucovací prostředky a konečný slavnostní šmrnc dodají vašemu stolu ubrousky. Mohou být papírové nebo látkové, přičemž ale ten látkový nepatří do talíře, nýbrž ho po jídle ponechejte složený vedle talíře. A kde má být ubrousek během stolování? Nikoliv za límcem ale položený na klíně.

Související produkty