Podle čeho vybírat pánev na steaky?

Jste milovníci šťavnatých steaků? Ať už preferujete maso téměř krvavé nebo více propečené, budete potřebovat kvalitní nepřilnavou pánev, kterou můžete hodně rozehřát. Pomůžeme vám s jejím výběrem.

Vlastnosti kvalitní pánve na steaky

Víte, na čem nejvíce záleží, abyste měli chutný steak? Ano, na mase, ale neméně důležité je i to, na čem ho připravíte. Doporučujeme využít steakovou pánev, která by, aby vám dobře sloužila, měla mít následující vlastnosti: 

  • Být vyrobena z odolného materiálu, který vydrží vyšší teploty. Může se používat litina nebo hliník. Obojí výborně rozvádí rovnoměrně teplo, což je při grilování samozřejmě důležité. 
  • Ideální steak by se měl dělat nasuchu, tedy bez oleje. Proto dopočujme pánve, na jejichž povrchu jsou nepřilnavé keramické, titanové či minerální částice. Ty způsobí, že se na pánvičku nebude nic přichytávat. Rovněž vám v nádobě místo množství tuku zůstane jen chutný výpek využitelný třeba na polití příloh.
  • Standardně všechny pánve na steaky bývají použitelné na elektrický, plynový a sklokeramický sporák. Pozor ale pokud máte doma indukci – pak musí být ve spoda dna železo (ocel). Značka Ballarini nabízí steakové pánve na indukci v kolekcích MasterChef, Taormina, Positano a Portofino. 
  • Od klasických pánve se ta na steaky liší tvarem – nejčastěji je čtvercová, aby se steaky dobře vlezly – a také má na dně drážky. Vlastně jde o mřížku, kterou známe z venkovních grilů. Šťáva se tak dostává do žlábků a pomocí malých výlevek na okrajích pánve se také výpek snadno vylévá. Steaky díky mřížce nejen pěkněji vypadí, ale jsou i křupavější.
  • Občas se maso ještě zapéká se sýrem, nebo jen máte málo času a potřebujete steaky dodělat v troubě. Proto se podívejte, jestli je rukojeť vyrobena z materiálu, který by odolal alespoň 150 °C. Pokud se nechcete omezovat, je nejlepší držadlo z nerezi. 
  • V současné době je na vaření stále méně času a ještě méně na úklid. Proto jistě přijde vhod, když budete mít pánev na steaky, kterou bez obav můžete mýt v myčce
Steaková pánev na indukciPánev na steaky na indukci Ballarini MasterChef