Jak si vybrat správnou pánev?

                              

Pánev je bezesporu jedním z nejdůležitějších typů nádobí v kuchyni. Neslouží jen ke smažení, ale může se na ní i běžně vařit, dusit či grilovat. Stejně jako u řady jiných věcí je ale potřeba ji vybírat s rozvahou. A jaká by tedy pánev měla být, abyste s ní byli spokojeni?

Vhodný sporák

V první řadě musí být vhodná na Váš sporák. Dnes už je běžné, že jsou pánve určeny na plynový a elektrický sporák i na sklokeramickou desku, ale dávejte si pozor, pokud máte sporák s indukční deskou. Pánev na indukci totiž musí mít ve dně ocel. V našem e-shopu nabízíme celou řadu pánví na indukci. Můžete si vybrat ze všech linií mimo nádobí Cortina granitium. To na indukci určeno není.

Dostatečná velikost a hloubka

Pokud nebudete vařit pouze pro sebe, volte raději pánev větší. Je praktičtější. Nejběžněji prodávané pánve mají v průměru 26 až 28 cm. Na takovou pánev již bez problémů naskládáte čtyři plátky masa nebo menší rybu. A protože pánev neslouží obvykle jen ke smažení, je vhodné, aby byla i dostatečně hluboká.

Kvalitní základní materiál

Při výběru panvičky se nevyplatí příliš šetřit. Díky kvalitnímu materiálu vám totiž pánev vydrží po řadu let. U kvalitního materiálu se nemusíte bát, že se budou do jídla uvolňovat nějaké škodlivé látky. Všechny pánve v naší nabídce jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů. Většina pánví má jádro vyrobeno z hliníku, který je výborným vodičem tepla. To má za následek, že pánev je rovnoměrně zahřívána a vaření je rychlé a úsporné. Ještě lepší tepelné vlastnosti mají měděné pánve.

Nepřilnavý a kovuvzdorný povrch

Pryč jsou doby, kdy se na pánvích mohlo smažit pouze s velkou vrstvou tuku. Dnes už je běžnou součástí každé lepší pánvičky nepřilnavý povrch. Pánve od Ballarini i od firmy Scanpan disponují kvalitním nepřilnavým povrchem na kterém lze vařit i bez tuku. Ten je tvořen několika vrstvy keramických částic a je nejen nepřilnavý, ale také odolný vůči vysokým teplotám a mechanickému poškození.

Navíc je u některých naší pánví do povrchu přidán také oxid titaničitý, zvyšující odolnost povrchu proti poškrábání. Např. u pánví Cortina Granitium jsou zase přidány minerální částice, díky nimž je povrch pánve velmi odolný, a navíc designově zajímavý.

Jak už bylo zmíněno, povrchy všech našich výrobků neobsahují žádné těžké kovy a PFOA (kyselinu perfluoroktanovou).

Při vaření také oceníte, že povrchy jsou kovu vzdorné, takže když použijete kovovou obracečku, nebudete to žádná tragédie a na funkčnost povrchu to nebude mít žádný vliv.

Žáruvzdorné držadlo

Připravujete na pánvi například těstoviny s omáčkou a potřebovali byste nakonec celý pokrm zapéct se sýrem v troubě? Žádný problém. Jen je potřeba vybírat pánve do trouby: Salina, Alba, Scanpan Classic atd.. Tyto pánve mají tepelně izolovanou rukojeť, jednoduše řečeno, v troubě se neroztaví. 

Snadná údržba

Při výběru pánve si také zjistěte, na kolik je obtížná její následná údržba a umývání. Samozřejmě nejpohodlnější je, když ji můžete jednoduše vložit do myčky. Tuto možnost nabízí všechny pánve v naší nabídce, kromě měděných. V zájmu prodloužení životnosti pánví Vám však doporučujeme ruční mytí.
Při zmínce o údržbě je ještě dobré připomenout vychytávku, se kterou před nedávnem přišla italská firma Ballarini. Do madel některých typů pánví zabudovala thermopoint neboli termobod. Ten červeným kolečkem určí, že je pánev už zchlazená a lze ji umýt. Tím, že se pánev neumývá ještě teplá, se výrazně zvyšuje její životnost. 

Poklička je in a nezbytná

Při koupi pánvičky se vyplatí si zároveň přikoupit poklici. Nejen že výrazně ušetříte za spotřebu energie, ale navíc pak nemusíte uklízet vystříknuté kapky na kachličkách a sporáku. Také omezíte množství vlhkosti v kuchyni. Koupit si můžete pokličku s plastovým nebo nerezovým hmatníkem – doporučujeme s nerezovým hmatníkem, abyste poklici mohli vložit i do trouby. Co se týče velikosti pokliček, jsou standardizované, takže je lze koupit i dodatečně a platí jednoduché pravidlo, že na pánev o průměru 28 cm bude sedět poklice o průměru 28 cm.